Skip to content

148 Williamstown Road

Berlin, NJ 08009

Built 2012
Industrial

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block1703
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SMASONRY
Dwellings1
ZoningPI3
Sq Footage1,800
Acreage20.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,000
42%
Improvement Value:$551,500
58%
Total Assessment$953,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,206+2.7%
2024$36,223+4.4%
2023$34,707+0.9%
2022$34,402+0.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 9185, Page 775