Skip to content

3 Kresson Court

Berlin, NJ 08009

Built 2014

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Dec 8, 2015

Property Information

Block201.01
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPC-A
Sq Footage1,480
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
21%
Improvement Value:$176,100
79%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,698+2.7%
2024$8,468+4.4%
2023$8,114+0.9%
2022$8,042+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft1,480DeedBook 10357, Page 301

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

DeedBook 10133, Page 1319Recorded1/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 9411, Page 1700