Skip to content

533 Church Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1945

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block2201
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRH
Sq Footage1,326
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
27%
Improvement Value:$118,300
73%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+2.7%
2024$6,154+4.4%
2023$5,897+0.9%
2022$5,845+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 9665, Page 651

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 7334, Page 1767

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 4396, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1945