Skip to content

7 Yale Road

Atco, NJ 08004

Built 1963

Last Sale Price
$203,800
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block2407
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,928
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
26%
Improvement Value:$118,800
74%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+2.7%
2024$6,109+4.4%
2023$5,853+0.9%
2022$5,802+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$203,800

To:

Sq Ft1,928DeedBook 11155, Page 338

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 10449, Page 42Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 10258, Page 1342Recorded8/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$155,207
DeedBook 7890, Page 987

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 4921, Page 706

Property Sale

Sale
$54,590
DeedBook 4640, Page 366

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 43773, Page 184

Property Sale

Sale
$33,000

Property Built

Built

Year Built: 1963