Skip to content

31 Conifer Way

Sicklerville, NJ 08081

Built 2006

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block2901.02
Lot49
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page2901

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,870
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$219,700
83%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,329+2.7%
2024$10,056+13.8%
2023$8,834+0.9%
2022$8,757+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,870DeedBook 12045, Page 993

Property Sale

Sale
$232,400

From:

To:

Sq Ft2,870DeedBook 10238, Page 125Recorded7/29/2015

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8685, Page 1998

Property Sale

Sale
$337,950
DeedBook 8196, Page 1845

Property Built

Built

Year Built: 2006