Skip to content

235 Stevens Avenue

Atco, NJ 08004

Built 1950

Last Sale Price
$254,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block3111
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
12%
Improvement Value:$129,600
88%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,716+2.7%
2024$5,566+91.1%
2023$2,912+0.9%
2022$2,886+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$254,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 12435, Page 1702

Property Sale

Sale
$73,300
Sq Ft1,280DeedBook 12073, Page 1958Recorded5/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950