Skip to content

116 Norcross Road

Berlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block3301
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,523
Acreage5.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,400
16%
Improvement Value:$255,900
84%
Total Assessment$304,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,874+2.7%
2024$11,560+4.4%
2023$11,077+0.9%
2022$10,979+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,523DeedBook 7898, Page 1991

Property Built

Built

Year Built: 2005