Skip to content

5 Cambridge Lane

Berlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block3901.02
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage3,436
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
22%
Improvement Value:$231,000
78%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,550+2.7%
2024$11,245+4.4%
2023$10,774+0.9%
2022$10,680+0.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$312,500

To:

Sq Ft3,437DeedBook 11000, Page 1261

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,436DeedBook 10291, Page 253Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 9556, Page 1647

Property Sale

Sale
$154,350
DeedBook 9484, Page 1254

Property Sale

Sale
$464,348
DeedBook 8180, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$2,650,000
DeedBook 7188, Page 1324