Skip to content

17 Matro Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1981

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 12, 2018

Property Information

Block4005
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,159
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,400
20%
Improvement Value:$166,000
80%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,093+2.7%
2024$7,879+4.4%
2023$7,549+0.9%
2022$7,483+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,159DeedBook 10951, Page 1092

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$59,500