Skip to content

5 Matro Avenue

Berlin, NJ 08009

Built 1981

Last Sale Price
$66,000
Last Sale Date
May 14, 1982

Property Information

Block4005
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,250
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
22%
Improvement Value:$148,500
78%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+2.7%
2024$7,214+4.4%
2023$6,912+0.9%
2022$6,852+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$66,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 3834, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1981