Skip to content

16 Rosalind Circle

Sicklerville, NJ 08081

Built 1993

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Apr 23, 2009

Property Information

Block403.01
Lot42
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page4.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRL
Sq Footage2,115
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
23%
Improvement Value:$163,400
77%
Total Assessment$213,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+2.7%
2024$8,107+4.4%
2023$7,768+0.9%
2022$7,699+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft2,115DeedBook 9016, Page 641

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4979, Page 547

Property Sale

Sale
$154,500
DeedBook 4679, Page 309

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 4635, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1993