Skip to content

9 Pump Branch Road

Berlin, NJ 08009

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block4403
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage1,188
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
17%
Improvement Value:$119,400
83%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,631+2.7%
2024$5,482+11.6%
2023$4,914+0.9%
2022$4,871+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 8910, Page 1021

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 7948, Page 534

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 7591, Page 1224

Property Built

Built

Year Built: 1940