Skip to content

7 Pump Branch Road

Berlin, NJ 08009

Built 1954

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block4403
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR3
Sq Footage2,251
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
19%
Improvement Value:$158,700
81%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,609+2.7%
2024$7,408+4.4%
2023$7,098+0.9%
2022$7,036+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$198,000

To:

Sq Ft2,251DeedBook 10106, Page 1645

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 7289, Page 135

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook 5163, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1954