Skip to content

28 Villa Drive

Berlin, NJ 08009

Built 1975

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jan 20, 2011

Property Information

Block4409
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,786
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,000
29%
Improvement Value:$113,200
71%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212+2.7%
2024$6,048+4.4%
2023$5,795+0.9%
2022$5,744+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,786DeedBook 9428, Page 1409

Property Sale

Sale
$230,500
DeedBook 9056, Page 1939

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5036, Page 335

Property Sale

Sale
$75,500
DeedBook 4028, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1975