Skip to content

48 North Central Avenue

Sicklerville, NJ 08081

Built 1996

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Jul 3, 1996

Property Information

Block4503
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,520
Acreage1.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
16%
Improvement Value:$219,800
84%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,157+2.7%
2024$9,889+4.4%
2023$9,475+0.9%
2022$9,392+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 4833, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4708, Page 543