Skip to content

146 Steelton Road

Berlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 14, 1995

Property Information

Block4001
Lot1.11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,516
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
20%
Improvement Value:$214,900
80%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,532+2.7%
2024$10,254+4.4%
2023$9,824+0.9%
2022$9,738+0.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft2,516DeedBook 4780, Page 368