Skip to content

206 First Avenue

Sicklerville, NJ 08081

Built 1979

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Dec 12, 2002

Property Information

Block4506
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class45
Description2SF-2 UNITS
Dwellings2
ZoningPR2
Sq Footage2,604
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,400
20%
Improvement Value:$148,600
80%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,969+2.8%
2024$6,778+4.5%
2023$6,484+0.9%
2022$6,425+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000

To:

Sq Ft2,604DeedBook 5284, Page 664

Property Sale

SaleMulti
$116,900
DeedBook 5149, Page 759

Property Sale

Sale
$84,600
DeedBook 4214, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1979