Skip to content

253 Cedar Brook Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1990

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block4603
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,440
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
30%
Improvement Value:$133,400
70%
Total Assessment$191,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,488+2.7%
2024$7,290+4.4%
2023$6,985+0.9%
2022$6,924+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 10923, Page 645

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4820, Page 763

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4735, Page 740

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4528, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4266, Page 133