Skip to content

112 South Second Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1985

Last Sale Price
$86,400
Last Sale Date
Apr 28, 1992

Property Information

Block4721
Lot4.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,056
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
22%
Improvement Value:$97,600
78%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+2.9%
2024$4,503+4.6%
2023$4,304+0.9%
2022$4,264+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$86,400

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4555, Page 392

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4307, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1985