Skip to content

110 Maple Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1950

Last Sale Price
$129,900
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block4729
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
21%
Improvement Value:$117,400
79%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,826+2.7%
2024$5,672+4.4%
2023$5,435+16.2%
2022$4,675+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900

To:

Sq Ft1,008DeedBook 11409, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1950