Skip to content

11 Benedette Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1977

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block4807
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,988
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
26%
Improvement Value:$137,300
74%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,113+2.7%
2024$6,926+4.4%
2023$6,636+0.9%
2022$6,577+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 12542, Page 1158

Property Sale

Sale
$194,500
Sq Ft1,988DeedBook 11170, Page 1217Recorded7/16/2019

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9803, Page 1082

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$35,690