Skip to content

12 Maiese Avenue

Waterford Works, NJ 08089

Built 1977

Last Sale Price
$164,900
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block4807
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,223
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
24%
Improvement Value:$151,300
76%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+2.7%
2024$7,571+4.4%
2023$7,255+0.9%
2022$7,191+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,900

To:

Sq Ft2,223DeedBook 7153, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1977

Property Sale

Sale
$39,140