Skip to content

13 Mills Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1978

Last Sale Price
$38,900
Last Sale Date
Feb 11, 1977

Property Information

Block4809.01
Lot38
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,740
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
25%
Improvement Value:$142,800
75%
Total Assessment$190,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+2.7%
2024$7,248+4.4%
2023$6,945+0.9%
2022$6,884+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$38,900

To:

Sq Ft1,740