Skip to content

20 Mills Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1978

Last Sale Price
$36,900
Last Sale Date
Jun 17, 1977

Property Information

Block4813
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,322
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
22%
Improvement Value:$170,200
78%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,264+2.8%
2024$8,039+4.5%
2023$7,692+0.9%
2022$7,623+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1978

Property Sale

Sale
$36,900

To:

Sq Ft2,322