Skip to content

16 Cedar Brook Road

Sicklerville, NJ 08081

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block5001
Lot9.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,004
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
20%
Improvement Value:$97,400
80%
Total Assessment$121,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,745+2.7%
2024$4,620+4.4%
2023$4,426+0.9%
2022$4,387+64.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,004DeedBook 11322, Page 52

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 8345, Page 341

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 4849, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1920