Skip to content

242 Cedar Brook RoadSicklerville, NJ 08081

Built 1999

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block5210
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,696
Acreage1.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
20%
Improvement Value:$180,600
80%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+2.7%
2024$8,548+4.4%
2023$8,190+0.9%
2022$8,118+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 5168, Page 616

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5008, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4377, Page 564