Skip to content

17 Lakeview Drive

Waterford Works, NJ 08089

Built 1974
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2021

Property Information

Block5501
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage2,098
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$146,500
88%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,465+0.9%
2022$5,415+0.6%
2021$5,380+1.5%
2020$5,303+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 7103, Page 574

Property Sale

Sale
$33,690

Property Built

Built

Year Built: 1974