Skip to content

21 Fountaine Court

Waterford Works, NJ 08089

Built 1974

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2002

Property Information

Block5501
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,926
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$148,000
88%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+2.7%
2024$6,382+4.4%
2023$6,115+0.9%
2022$6,061+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,322,938
DeedBook 4764, Page 253

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4356, Page 478

Property Sale

Sale
$38,715

Property Built

Built

Year Built: 1974