Skip to content

371 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1970
Farm (Regular)

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block5503
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,000
Acreage9.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
37%
Improvement Value:$103,200
63%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,294+2.7%
2024$6,128+13.6%
2023$5,394+0.9%
2022$5,347+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 5145, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1970