Skip to content

238 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1921
Farm (Regular)

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block5503
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class16
Description2SCB
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,820
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$91,300
67%
Total Assessment$136,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,318+2.7%
2024$5,178+4.4%
2023$4,961+0.9%
2022$4,918+0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 11904, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1921