Skip to content

103 Waterford Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1956

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block5715
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,372
Acreage1.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,700
27%
Improvement Value:$109,700
73%
Total Assessment$149,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+2.7%
2024$5,676+4.4%
2023$5,438+0.9%
2022$5,390+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 12499, Page 978

Property Sale

Sale
$61,000
Sq Ft1,372DeedBook 12429, Page 1057Recorded9/13/2023

Property Sale

Sale
$72,100
DeedBook 4650, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1956