Skip to content

119 South Route 73

Hammonton, NJ 08037

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 1993

Property Information

Block5801
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,759
Acreage1.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
36%
Improvement Value:$92,500
64%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+2.7%
2024$5,520+4.4%
2023$5,289+0.9%
2022$5,242+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1944