Skip to content

149 South Grove Street

Sicklerville, NJ 08081

Built 1978

Last Sale Price
$117,700
Last Sale Date
Aug 1, 2013

Property Information

Block5808
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,840
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$143,800
76%
Total Assessment$188,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+2.7%
2024$7,173+4.4%
2023$6,872+0.9%
2022$6,812+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$117,700

To:

Sq Ft1,840DeedBook 9890, Page 1948

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 7154, Page 1738

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4714, Page 636

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 3955, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1978