Skip to content

12 Walton Court

Sicklerville, NJ 08081

Built 1982

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block5809
Lot33
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,560
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,900
25%
Improvement Value:$127,100
75%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,594+2.7%
2024$6,420+4.4%
2023$6,152+0.9%
2022$6,098+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,560DeedBook 11178, Page 1374

Property Sale

Sale
$68,890
DeedBook 3867, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1982