Skip to content

8 Wimbledon Run

Sicklerville, NJ 08081

Built 1982

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 10, 2017

Property Information

Block5809
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR2
Sq Footage1,523
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
21%
Improvement Value:$149,700
79%
Total Assessment$190,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,422+2.7%
2024$7,226+4.4%
2023$6,923+0.9%
2022$6,862+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,523DeedBook 10724, Page 691

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,523DeedBook 10594, Page 1343Recorded3/16/2017

Property Sale

Sale
$258,000
DeedBook 8419, Page 1122

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5237, Page 439

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4292, Page 523

Property Built

Built

Year Built: 1982