Skip to content

212 East Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1942
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block6309
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage2,076
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
24%
Improvement Value:$146,600
76%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,535+2.7%
2024$7,336+4.4%
2023$7,029+0.9%
2022$6,967+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$246,000

To:

Sq Ft2,076DeedBook 7536, Page 1011

Property Sale

Sale
$87,500

To:

DeedBook 3935, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1942