Skip to content

238 East Central Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block6309
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,053
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,200
31%
Improvement Value:$85,800
69%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+2.7%
2024$4,749+4.4%
2023$4,550+0.9%
2022$4,510+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930