Skip to content

524 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1940

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 17, 2023

Property Information

Block6601
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage922
Acreage1.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,300
43%
Improvement Value:$62,000
57%
Total Assessment$108,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,093+2.7%
2024$3,985+4.4%
2023$3,818+0.9%
2022$3,785+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft922DeedBook 12288, Page 96

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 9146, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1940