Skip to content

538 Wharton Avenue

Hammonton, NJ 08037

Built 1956

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block6601
Lot31
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage985
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,800
26%
Improvement Value:$101,900
74%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+2.7%
2024$5,231+4.4%
2023$5,012+0.9%
2022$4,968+0.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$161,000

To:

Sq Ft985DeedBook 12938, Page 929

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft985DeedBook 12634, Page 53

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft985DeedBook 7192, Page 1970

Property Built

Built

Year Built: 1956