Skip to content

528 South White Horse Pik

Hammonton, NJ 08037

Built 1900

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block6601
Lot41
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR6
Sq Footage1,501
Acreage0.98

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
31%
Improvement Value:$93,500
69%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,252+2.7%
2024$5,113+5.9%
2023$4,830+0.9%
2022$4,788+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,501DeedBook 11601, Page 954

Property Sale

Sale
$8,500

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 9935, Page 868Recorded12/17/2013

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5262, Page 754

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4785, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1900