Skip to content

36 Dunham Loop

Berlin, NJ 08009

Built 1988

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block703
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,420
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
22%
Improvement Value:$148,700
78%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,441+2.7%
2024$7,245+26.1%
2023$5,744+0.9%
2022$5,693+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 12149, Page 720

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft1,420DeedBook 11936, Page 1195Recorded1/8/2022

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 7638, Page 86

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4942, Page 680

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4700, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 4214, Page 316