Skip to content

420 Hay Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1950

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Feb 3, 2018

Property Information

Block7302
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
19%
Improvement Value:$118,600
81%
Total Assessment$147,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,744+2.7%
2024$5,592+4.4%
2023$5,358+0.9%
2022$5,311+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 10842, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1950