Skip to content

31 East Fleming Pike

Hammonton, NJ 08037

Built 1989

Last Sale Price
$336,000
Last Sale Date
Nov 19, 2004

Property Information

Block7401
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,600
Acreage3.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,800
18%
Improvement Value:$246,100
82%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,663+2.7%
2024$11,355+4.4%
2023$10,880+0.9%
2022$10,784+0.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$336,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 7661, Page 1312

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4921, Page 196

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4475, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4344, Page 734