Skip to content

703 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1930

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 30, 2010

Property Information

Block8403
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,372
Acreage1.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
34%
Improvement Value:$87,100
66%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+2.7%
2024$5,045+8.5%
2023$4,648+0.9%
2022$4,607+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,372DeedBook 9202, Page 1004

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 7489, Page 125

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4300, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1930