Skip to content

632 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1965

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block7806
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,991
Acreage1.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,200
23%
Improvement Value:$152,800
77%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,726+2.7%
2024$7,522+4.4%
2023$7,207+0.9%
2022$7,144+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500

To:

Sq Ft1,991DeedBook 12206, Page 1484

Property Sale

Sale
$1,300
DeedBook 4759, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1965