Skip to content

636 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1962

Last Sale Price
$1,300
Last Sale Date
May 26, 1995

Property Information

Block7806
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,964
Acreage1.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,100
22%
Improvement Value:$159,800
78%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+2.7%
2024$7,784+4.4%
2023$7,458+0.9%
2022$7,393+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300

To:

Sq Ft1,964DeedBook 4759, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1962