Skip to content

736 Rosedale Lane

Hammonton, NJ 08037

Built 1982

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block8303
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,937
Acreage1.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,800
15%
Improvement Value:$233,300
85%
Total Assessment$275,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+2.7%
2024$10,451+15.1%
2023$9,078+1.4%
2022$8,951+9.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,937DeedBook 11299, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,937DeedBook 11159, Page 1973Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4328, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1982