Skip to content

739 South Egg Harbor Road

Hammonton, NJ 08037

Built 1976

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block8403
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityWinslow Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPA
Sq Footage1,467
Acreage0.97

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,100
22%
Improvement Value:$156,400
78%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,824+2.7%
2024$7,617+4.4%
2023$7,298+0.9%
2022$7,234+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,467DeedBook 11870, Page 189

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 9539, Page 598

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 5293, Page 466

Property Sale

Sale
$33,500

Property Built

Built

Year Built: 1976