Skip to content

125 W Miami AvenueVillas, NJ 08251

Built 1953

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 7, 2020

Property Information

Block10
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,202
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
42%
Improvement Value:$148,000
58%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181+1.6%
2024$5,100+6.4%
2023$4,795+1.7%
2022$4,716+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 3921, Page 885

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 3528, Page 456

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3098, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 3032, Page 95

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 2706, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1953