Skip to content

112 E Florida AvenueVillas, NJ 08251

Built 2020

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block30
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class16
Description1S-FR
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,428
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,600
41%
Improvement Value:$136,200
59%
Total Assessment$232,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,712+1.6%
2024$4,637+6.4%
2023$4,360+1.7%
2022$4,288+146.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 3901, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$51,000

From:

To:

DeedBook 3851, Page 20Recorded4/30/2019

Property Sale

SaleMulti
$27,600
DeedBook 2915, Page 709

Property Sale

SaleMulti
$21,000
DeedBook 1693, Page 219